מבט מתוך צימר לבנדר לנוף מדבר

טרסות במדבר

מדי פעם עולים בי זיכרונות על הימים הראשונים שלנו כאן לפני 20 שנה…אני זוכרת היטב איך הגענו להתיישב על האדמה המופלאה הזאת בשנת 2002, זוכרת את המדבר החשוף, את המפגש עם אבני הצור המקומיות והחול הלוהט זרוע הקוצים.

זוכרת את האוהל הקטן שהקמנו ששימש לנו לבית בחודשים הראשונים ממנו אפשר היה לצפות בזריחות מדהימות במדבר….זוכרת את המדורה שחיממה אותנו ושימשה אותנו גם ככיריים וגם כתנור לבישול….המון זיכרונות של חלוציות ואמונה.

כשאני אומרת אמונה אני בעצם מתכוונת לכך שגם אם המדבר הלוהט והצורב מתפרס מול ענייך אתה יכול לראות את הבוסתנים והכרמים שיגדלו עליו, אתה יכול לראות איך ממעמקי האדמה הצחיחה ינבטו פקעות הזעפרן, אתה מביט בדמיונך אל הצימרים…ציוץ הציפורים…פכפוך מים ואנשים צועדים ומטילים בנחת…

אם תשאלו אותי אז איך מתחילים? איך מגשימים? אז אומר לכם כך: "מתחילים בראייה כוללת מלמעלה" וזה בדיוק מה שעשינו טיפסנו על הנקודה הכי גבוהה בשטח בגובה 390 מ' והתשובות הגיעו, תוואי השטח של החווה הוא מישור רחב ידיים ומדורג בטרסות עתיקות וסביב למישור יש גבעות יפהפיות ובניהן ערוצי זרימה וואדיות, למעשה בזמן השיטפונות כשיורד גשם המים פוגשים בכל גרגר אדמה והחווה כולה מצטרפת אל מחול הזרימה.

בימים הראשונים במבט מלמעלה ניתן היה לראות את המישור כאילו מרושת ב"נחשי זרימה" תעלות מפותלות בהן התחתרו המים שהגיעו מהוואדיות הסמוכים, המים האלה זרמו במהירות ובחופשיות באין מי שיעצור אותם וסחפו איתם קרקע וחומר אורגני רב, כך בעצם נוצרו נחשי הזרימה שהמשיכו להתחתר ולהעמיק משנה לשנה.

אז בעצם ההתחלה היא מלהתחבר אל תוואי השטח, האדמה, כיווני הרוח, מסלול השמש..או במלים אחרות ללמוד את המקום.

ככל שחקרתי והסתובבתי בשטח שלנו גיליתי הפתעות חדשות ולמדתי אינסוף דברים חדשים, זיהיתי כ- 30 טרסות נבטיות עתיקות בנות כ- 1,500 שנה, הופתעתי לגלות תעלת הטיה מושלמת של מי גשם המובילה את המים אל טרסה גבוהה מהתקופה הישראלית (כ- 3,000 שנה) ולאט לאט התחלתי להבין את גודל העוצמה החקלאית שפרחה ממש כאן באזור הר הנגב, חקלאות של גידולי קטניות, שעורה, חיטה, כרמים, ירקות והכל בעזרת מערכת מתוחכמת של טרסות ש"קצרו ואספו גשם".

כמובן שאחרי ההבנה והגילוי בחשיבות הטרסות התחלנו לשקם אותן…אבן לאבן…צעד צעד גרגר לגרגר והיום התמונה אחרת. במבט מלמעלה ניתן לראות מישור מאוזן ללא נחשי זרימה וסחף קרקע ולאורכו חוצות טרסות משוקמות שבניהן בוסתנים, עצי פרי, כרם ענבים וחלקת כרכומי זעפרן.

במבט לעתיד אשתף אתכם בכתבה הבאה על שיטה חדשה לבניית קרקע בעזרת רעיית בעלי חיים

באופן הוליסטי וידידותי לסביבה.