פריחת זעפרן בחוות מתנת מדבר

על זעפרן וחיבור לשורשים

לעתים אין לנו תשובות או הסברים למה דברים מסוימים קורים או רצונות מתעוררים, אלא ישנה רק תחושה פנימית שככה בדיוק זה היה צריך לקרות ושיום אחד נראה את התמונה המלאה, ממש ככה אני מרגישה עם כרכומי הזעפרן שגדלים אצלנו בחווה…

הרבה לפני העלייה לקרקע בשנת 2002 ידעתי בתחושה פנימית עמוקה שאני רוצה לגדל זעפרן…לא היה לי מושג כלל על תנאי הגידול והמאפיינים המיוחדים שלו…ידעתי רק שאין אף מגדל בארץ, שהיו מעט ניסיונות לגדלו בעבר בחלקות ניסוי כלשהן שלא צלחו, ידעתי שמדובר בתבלין יוקרתי וייחודי וזה הספיק לי בשביל להתחיל לחקור ללמוד ולחפש דרכים להביא את הבצלים הראשונים של כרכום הגינה, הוא הזעפרן ולגדלו אצלנו בחוות מתנת מדבר.

את משלוח הכרכומים הראשון שהגיע ממרוקו בשנת 2002 אני זוכרת הייטב כמו גם את ההתרגשות לפתוח את הקופסה ולגלות בפנים בצלים קטנים עטופים במעטפת של סיבים בצבע אדמה עם ריח עמוק של אדמה.

מאז בכל סתיו מרבדי הפריחה מרגשים ומרטיטים את הלב כל פעם מחדש, אבל מה שהתגלה בפני עם השנים היה שורשי ועמוק הרבה יותר מ- רק פריחה מרהיבה, למעשה גיליתי כמה משמעות היסטורית ועתיקת יומין יש בתבלין הזה שמחובר בחיבור עמוק לאדמת ארץ ישראל ולעם היהודי מאז ומתמיד.

הזעפרן המזוהה במקורותינו בשם כרכום ומוזכר בספר ב"מדבר", כשעם ישראל עדיין במסע אל הארץ השם מצווה להכין קטורת גם עם הכרכום לשימוש באוהל מועד ומאוחר יותר הכרכום מוזכר ב"שיר השירים" כאחד ממיני הקטורת ששימשו בבית המקדש הראשון, למעשה בגינה הפרטית בבית המקדש גודלו במיוחד מיני הצמחים להכנת הקטורת ובניהם גם הזעפרן. בנוסף לכך מוזכר הזעפרן גם בדברי חכמים בנוגע להלכות גידול הזעפרן יחד עם כרם ענבים…כל העדויות האלו מוכיחות שהכרכום היה גידול מקומי ונפוץ בארץ ישראל והיה תבלין נחשק ומוערך כבר בעת העתיקה וליווה את העם היהודי למין התהוותו כעם.

הגילוי הזה שפעם גדלו כאן כרכומי הזעפרן בין היהודים שחיו כאן בארץ ישראל מאוד ריגש אותי, וכאשר היהודים גורשו ויצאו לגלות נפוצו איתם הכרכומים עד שנכחדו לגמרי מהארץ והינה נפלה בידי הזכות להחזירם.

בנוסף לכך ידע רב הגיע אלי בנוגע לתכונות המרפאות הרבות בהן התברך הזעפרן על כל חלקיו השונים, ממש צמח שכולו מוקדש לרווחתו ורפואתו של האדם ועל כך ארחיב בשמחה בכתבה הבאה.