צימר לבנדר אקולוגי בניה בבלות קש

בניה אקולוגית בבלות קש

כמו הקש המחובר חלקים חלקים בחבילות הקש הדחוסות שיוצרות יחד אחד, ככה סיפור הקמתם של הצימרים שלנו בחוות הבודדים מתנת מדבר, סיפור של חלוציות, חזון, הקמה אמונה ואומץ, והריי הסיפור לפניכם:

במסע שלי באוסטרליה בעקבות "בניה אקולוגית" הגעתי לכפר אקולוגי מיוחד ושם פגשתי לראשונה בניה בבלות קש – הוקסמתי ולא יכולתי להפסיק להתפעל מהאסתטיות, מהיצירתיות, מהחיבור לאדמה ומהפשטות שמאפיינים סוג בניה זה. בזמן שהותי בכפר זכיתי להשתתף מס' פעמים בגיוס חברתי קהילתי התנדבותי שבמסגרתו התנדבו תושבי הכפר ליום עבודה משותף בו הצליחו יחד להרים בית שלם ומטויח לטובת אם חד הורית שחיה עם ילדיה בחלק מבודד ומרוחק של הכפר או משפחה שהיתה זקוקה לעזרה, סוג בניה כזה זוכה לכינוי "בית ב24 שעות" – כי הבניה עצמה נעשית קוביה מעל קוביה כמו לגו ענק ומהר מאוד מתקבל מבנה יציב ויפהפה.

כבר אז חלמתי ליישם את הטכניקה ולא תיארתי לעצמי כמה מהר זה יקרה…ואיך תתאפשר בידנו הזכות לארח אנשים בצימרים משפחתיים לקבוצות ומשפחות שנבנו על טהרת הטבע, האדמה והאהבה.

כשהגענו לחווה בשנת 2002 אל אדמת מדבר עזובה, מלאת אשפה ומוזנחת ידענו שהכי חשוב להחיות אותה מחדש, הדבר הראשון שארך מס' חודשים ונמשך עד היום היה לפנות את כל שאריות האשפה הרבות שהשאיר אחריו הצבא ששלט על השטח שנים רבות…הסימנים של הצבא ניכרו בכל פינה: שפע כלי אוכל וסכום צבאיים, חביות, בלטות, חוטי תיל ואפילו נפלים שפונו בעזרת חבלנים…אבל זה לסיפור אחר…בנתיים נמשיך בסיפורנו:

עם הרצון בלב לבנות צימרים עם נשמה וחיים משל עצמם החלטנו לגדל את הקש בעצמנו ואז לכבוש אותו לבלות קש קטנות שיתאימו לבניה, וככה עם בוא הסתיו חרשנו את השדות וזרענו זרעי שעורה בזריעה ידנית ומסורתית… ממש כמו של פעם… בתנועות מעגליות של השלכת הזרעים ותפילה לגשם.. שאכן הגיע והנביט את הזרעים לשיבולים מרשימות.

עכשיו הגיעה עת הקציר ולאחר מכן שעת הכבישה שלטובתה הבאנו מכבש מהצפון הרחוק המיועד לכבישת חבילות קש קטנות ודחוסות במיוחד לצורך הבניה וכל מה שנותר הוא לתכנן ולהעמיד את הבלות כמו לגו ענק אחת על השנייה וליצור קירות, פתחים לחלונות ודלתות…לאט לאט בקצב המדבר ובעזרת השיבולים הלוחשות…האבנים המשתלבות שנאספו אף הן מהשטח שלנו….העץ…..נאספו להם חומרי הטבע יחד ליצירת אומנות נפלאה וכל מה שנותר הוא להודות ולשבח!

אוסיף ואומר שכאשר אורחי הצימרים המשפחתיים אומרים לי :"יש כאן משהו אחר באוויר…תחושה נקיה של שלווה…"

אז אני מחייכת לעצמי ואומרת תודה לאדמה, לגשם, לזרעים וליושב במרומים ששולח לנו שפע וברכה, אמן!